Para Birimi
 
Markalar
 

Videolu Gardrop montajı anlatımı


 

LAKE BOYAMA NEDEN TERCİH EDİLİR.►

Bizler evlerimizi istediğimiz şekilde dekore etmek, yenilemek isteriz. Fakat bu mobilyaların nasıl meydana geldiği ve elimize nasıl ulaştığı pek bizi ilgilendiren kısmı değildir.Mobilyacılık mesleği, zor şartlar altında yapılmaktadır.  Mobilya eşyaları yapıldıktan sonra sıra boyama işlemine gelecektir. İşte burada kullanılan boya çok önemlidir.
HİÇ BİR BOYA  KURAMAMIŞ halde iken ,boyama esnasında ,sağlıklı  değildir ve mutlaka kimyasal bir madde içerir. Fakat içlerinde en sağlıklı olan boya türü lake boyadır. Hem koku olarak hem de içerdiği kimyasal maddeler olarak en az miktarda içeriği olan Lake boya ile yapılan boya işlemleri çok kalitelidir. Mobilya seçimi yaparken lake boya ile boyanmış olmasını göz önünde bulundurarak bir tercih yapın. Kendi sağlığınız ve konforunuz için büyük önem taşır. Mobilya grubunda boya yapmak için tercihler arasında ilk sırayı lake boyalar alır.Boyama 

yüzeyi düz ve kolay temizlenebilmesi sebebiyle bakteri,mayt ,akar barındırmaz.

Diğer boyalarda daha fazla miktarda kimyasal içerik bulunur . Boya işlemi yapanların son yıllar da lake boya tercih etmelerinin sebebi de budur. Mobilyacılık, başladığı andan bitirme anına kadar zor ve yorucu. Fakat tercih edilen boya işlemi aşamasında en azından, Sağlık açısından herhangi bir tehdit söz konusu olmamaktadır. Kalite ve kullanım açısından sağlıklı ve kalıcı olan lake boyalar daha çok uzun yıllar yüz güldürücü olmaya devam edecektir.Poliüratan veya akrilik lake boya lar la boyanmış mdf mobilyalar 72 saat kuruma ve sertleşme süresinden sonra kullanılabilir ve hiç bir sağlık sorunu yaratmaz.Güvenlikle çocuk odalarında,ev mobilyasında ve diger el yapımı mobilya türlerinde kullanılır ve en çok tercih edilen mobilya boyama türüdür.Agır metal içermezle (kurşun,civa,baryum,kadmiyum,krom,selenyum,antimon ve benzeri metal içermiyor: EN: 71.3 ) Kurşunsuz lake mobilya boyası bu tür mobilya boyaların standar adıdır.

LAKE  NEDİR ?

Ham MDF üzerine astarlama yapıldıktan sonra poliüretan veya akrilik sistem boyaların uygulanması usulüyle yapılan mobilyalara lake mobilya denir.Parlak ,yarı mat veya mat olarak uygulanır..

NEDEN LAKE TERCİH ETMELİYİM?

Lake mobilya tercih etmeniz için pek çok sebebiniz var , işte onlardan birkaçı :

Dayanıklıdır: Lake mobilyalar ham MDF üzerine Polyester astar atılıp daha sonra poliüretan boyalarla boyandığı için, boya MDF ile %100 kaynaşır. Boyama ile MDF’nin dış ortamla irtibatı tamamen kesilmiş olur böylece kapaklarınız buhardan,nemden ve sudan kesinlikle etkilenmez.

Dekoratiftir : Lakenin pürüzsüz görünümü MDF’yi muhteşem bir mobilyaya dönüştürebilir ve evin hangi köşesinde kullanırsanız kullanın, çekici bir görünüm yaratabilirsiniz.

Uzun vadede ekonomiktir : MDF üstü Lake boyalı mobilyaları renginden sıkıldığınızda düşük bir bedel ödeyerek istediğiniz renge çevirebilirsiniz.Diğer panel malzeme türlerinde bunu yapmanız mümkün değildir;mobilyanızı tamamen değiştirmek zorundasınız.Böylece mutfağınızı yada mobilyanızı yeniden yaptırmaya gerek kalmadan sadece rengini değiştirmek suretiyle mobilyanızı yenilemiş olursunuz.

Tasarımda özgürlük verir : Diğer kapak cinslerinde üretici firmanın ölçülerine,renklerine ve üretim tarzına bağımlı kalırsınız.Halbuki lake de böyle bir sınırlama yoktur , mobilyanız için istediğiniz şekli tasarlayabilir ve bunu lake boya ile boyayabilirsiz.

Mobilyanızın rengi size özel olur ;lake mobilyada diğer suntalam modellerinde olduğu gibi renk sınırlaması yoktur . Renk seçiminde uluslar arası bir renk kartelası olan RAL renk kartelasından faydalanabileceğiniz gibi , mutfak veya mobilyanızda seramiğin renginde veya salonunuzdaki perdenin , koltuğun , halının veya duvar kağıdınızın renginde bile lake kapak yaptırabilirsiniz.

Yıllar sonra bile canlı ve parlak kalabilir:Lake Kapaklarınızı yıllar sonra pasta&polish yaptırdığınızda bile, kapaklarınız ilk günkü parlaklığına ve canlılığına kavuşur. .

MDF üstü LAKE boyalı mobilya SUDAN VE BUHARDAN ETKİLENİR Mİ ?

Lake mobilyalar , ham MDF üzerine Polyester astar atılıp daha sonra poliüretan boyalarla boyandığı için MDF’nin dış ortamla irtibatı tamamen kesilmiş olur böylece mobilyanız buhardan,nemden ve sudan kesinlikle etkilenmez.

LAKE mobilya SARARIR MI ?

Lake mobilyaların üretiminde kullanılan boyalar sararmaya karşı dirençli KA-Q TS-EN ISO 9001-2000 kalite belgelerine sahip ürünlerdir.Tıpkı diğer mobilyalarda olduğu gibi doğrudan ve sürekli olarak güneş ışınlarına maruz kalmadığı takdirde mobilyanızı uzun yıllar boyunca ilk günkü canlılığı ve parlaklığında kullanabilirsiniz.

LAKE MOBİLYAYI İSTEDİĞİM RENKTE YAPTIRABİLİRMİYİM?

Evet Lake mobilyayı istediğiniz renkte yaptırabilirsiniz. Lake mobilyada diğer mobilya türlerinde olduğu gibi renk sınırlaması yoktur.Renk seçiminde uluslararası bir renk kartelası olan RAL renk kartelasından faydalanabileceğiniz gibi, mutfak veya banyonuzdaki seramiğin renginde veya salonunuzdaki perdenin , koltuğun , halının veya duvar kağıdınızın renginde bile lake kapak yaptırabilirsiniz.

LAKE mobilyalar PAHALIMIDIR?

Lake mobilyanın fiyatı ilk anda yüksek gibi görünse de uzun vadede ekonomiktir : Lake mobilya boyalı parçalar olduğundan dolayı renginden sıkıldığınızda düşük bir bedel ödeyerek istediğiniz renge çevirebilirsiniz.Ayrıca kapaklarınızı yıllar sonra Pasta & Polish yaptırdığınızda bile kapaklarınız ilk günkü canlılığına ve parlaklığına kavuşur.Diğer mobilyada bunu yapmanız mümkün değildir;mobilyanızı tamamen değiştirmek zorundasınız.Böylece ilk etapta lake mobilya yüksek maliyetli görünse de uzun vadede ekonomiktir.

LAKE BOYA SAĞLIĞA ZARARLIMIDIR ?

Lake mobilya, üretiminde insan ve çevre sağlığına zararlı maddeler içermeyen KA-Q TS-EN ISO 9001-2000 Kalite belgelerine sahip boyalar kullanmaktadır.

Lake boyalar diğer mobilya boyalarına göre çok daha  az kimyasal madde içerdiklerinden sağlık açısından da daha faydalıdırlar.  Lake boyanın sağlığa zararı yok denilecek kadar azdır . Ev ya da iş yerlerimizde dekorasyon amaçlı kullanmış olduğumuz mobilyalarımızın, şıklık uğruna sağlığımıza zarar vermesine kesinlikle izin vermemeliyiz. Lake boyalar bu amaçla kolay bir şekilde ve gönül rahatlığıyla kullanılabilirler.Pürüzsüz yüzeyler yaratıldığı için mikro organizmalara ve bakteriler yaşam alanı bırakmaz.

LAKE mobilya DİĞER mobilyalardan (fabrikasyon)  FARKI NEDİR ?

Lake mobilyayı diğer mobilyalardan ayıran en önemli fark üretim metodundan kaynaklanmaktadır şöyleki:

Lake mobilya dışındaki diğer bütün mobilya çeşitlerinde, mobilyaya rengini veren yüzey kaplama malzemeleri ( PVC Membran,Akrilik panel,laminant ) MDF yüzeyine ,tutkal yardımıyla , belirli bir sıcaklık ve basınç altında preslenerek yapıştırılır.Kapakların kenarlarına ise PVC bant yine tutkal yardımıyla yapıştırılır.Bu durum kapağın sürekli nem , buhar veya suya maruz kalması durumunda tutkalı etkileyerek PVC folyo veya band’ın kendisini bırakmasına neden olabilir

Lake mobilyalar ise ham MDF üzerine Polyester astar atılıp daha sonra poliüretan boyalarla boyandığı için, boya MDF ile %100 kaynaşır..

Boyama ile MDF’nin dış ortamla irtibatı tamamen kesilmiş olur böylece kapaklarınız buhardan,nemden ve sudan asla etkilenmez.

LAKE mobilyanın TEMİZLİĞİ ZOR MUDUR ? NASIL TEMİZLEMELİYİM ?

Lake Mobilyanın temizliği çok kolaydır. Nemli bir bezle veya mikrofiber bezlerle mobilyanızı rahatlıkla temizleyebilirsiniz. Mobilyanızı temizlerken kesinlikle aseton tiner benzeri kimyasal ürünler kullanmayınız .sıvı deterjan veya cif tarzı ürünler agır lekeleri çıkarmada kullanılabilir.!

 

 

RENKLERİN HAYATIMIZDAKİ ETKİLERİ...
 
 
Kaynak: Sabah / Eylem Bilgiç

Her rengin bir enerjisi olduğunu biliyor muydunuz? Renk terapisinin yüzlerce yıl önce Uzakdoğu''da uygulanmaya başlandığını söyleyen sağlıklı yaşam uzmanı Işık Kırgız, doğru rengin pek çok hastalığı iyileştirici etkisi olduğu görüşünde.

Göğüs kanseri teşhisi konan ünlü pop yıldızı Kylie Minogue ameliyat için yattığı hastanedeki odasını pembeye boyattı ve baştan sona pembe objelerle süsledi. İlk çocuğuna hamile olan Britney Spears da son klibinde pembeler içinde çıktı seyircinin karşısına. Öyle ki Hummer cipinin koltuk döşemeleri bile pembeydi. Her iki yıldızın da pembeyi tercih etmesinin altında bu rengin taşıdığı enerji yatıyor.

Duygunun ve saf sevginin rengi olan, hayallerin ve korunma duygusunun pekişmesini sağlayan pembenin aynı zamanda ağrıları hafifletme gibi bir özelliği de bulunuyor. Renk terapisi; renklerin bedenle dengesini, enerjisini kurarak zihinsel, fiziksel, ruhsal ve duygusal anlamda rahatlama sağlıyor. Bu terapinin geçmişi çok eskilere dayanıyor.

Tibet''te, Uzakdoğu''da yüzlerce yıl önce uygulanmaya başlanan terapi, zamanla daha bilimsel bir potaya taşınmış ve renk dalga boylarının insan bedeni üzerinde ciddi etkilere sahip olduğu ortaya çıkmış. İnsanların günlük hayatlarında giydiği, kullandığı renklerin ruh hallerini ortaya koyduğu, yaşam stillerini anlattığı belirlenmiş.

TURUNCU NEŞE KAYNAĞI

Sağlıklı yaşam uzmanı Işık Kırgız, renklerden yararlanmak için onların anlamını ve hayattaki yerini bilmek gerektiğini söylüyor: "Renklere sadece hayatımızdaki tonlar olarak değil, bize verdiği enerji olarak bakmalıyız. Her rengin anlamı var. Çünkü hepsi farklı dalga boylarına sahip. Farklı dalga boylarına sahip oldukları için de farklı enerji taşıyorlar. Örneğin, bütün renklerin kaynağı olan beyaz, hayata dair olguların açılımıdır."

Birtakım problemler yaşayan veya yorganın altından çıkmak istemeyenlerin mutlaka turuncu ya da kırmızı giymeleri gerektiğini söyleyen Kırgız, bu renklerin taşıdıkları enerjiyi bu sayede bize de yükleyeceklerini anlatıyor. Depresif, gergin, kızgın durumlarda ise kırmızı ve turuncunun kesinlikle kullanılmaması gerekiyor.

Renkler sağlıkta ve bedeni arıtıp, temizlemek için de aktif rol oynuyor. Mesela yüksek tansiyon ya da yüksek ateşte mavi kullanıldığı takdirde tansiyon ve ateşte düşme gözleniyor. Aynı zamanda aşırı kanamalarda da mavi kanamayı azaltıyor. Düşük tansiyonda, dolaşım bozukluğunda, eklem ağrılarında, kilo probleminde kırmızı; bağırsak tembelliğinde sarı kullanmak ya da düşünmek yardımcı oluyor.

Pembe ise rahatlatıcı bir renk olduğu için ağrıları hafifletiyor. Renklerin enerjisinden yararlanmak için ille de o renkte bir kıyafet giymeniz gerekmiyor. Kırgız''a göre bir taş, obje ya da sadece düşünerek o rengin enerjisini alabiliyorsunuz.

KİLO VERDİRİYOR

Işık Kırgız''ın uyguladığı ''biyofoton'' tedavi filtreleri de renklerden yararlanarak sorunlardan kurtulmayı vaad ediyor. Mekanizma olarak doğal ışık ve vücudun kendi enerjisini kullanan biyofotonlar çeşitli renk dalgalarından oluşuyor. Vücuda yapıştırılarak kullanılan biyofotonlar, kırışıklıkların, lekelerin, selülitin, vücuttaki ciddi ağrıların yok olmasını sağlıyor. Migreni olanlar, migren noktalarına yapıştırıyorlar. Biyofotonlardaki renk dalgaları damarları yavaş yavaş gevşetiyor ve vücut rahatlıyor. Böylelikle örneğin migren ağrısı da bir süre sonra yok oluyor. Biyofotonlar sigarayı bırakmada da yüzde 90 başarı sağlıyor.

Avrupalılar, aynı zamanda anti-stres özelliği bulunan biyofotonları çantalarında taşıyor ve stresli anlarında çıkartıp stres noktalarına yapıştırıyor. Renklerin enerjisinden yararlananlar ve bulundukları durum içinde hangi rengi kullanmaları gerektiğini bilenler çok daha kolay bir yaşam sürüyorlar. Sağlıklı yaşam uzmanı Işık Kırgız, bu uygulamanın kesinlikle tıbbi tedavinin yerini tutamayacağını; sadece destekleyici terapi olduğunu da ekliyor.

Doğadaki tüm renk dalgalarının bir enerjisi var. Renklerden alınan bu enerjilerin de kişinin psikolojisini etkilediği varsayılıyor.

TURUNCU Neşe verici bir renk. Dışa dönüklük, canlılık ve heyecan, cinsellik duygularını harekete geçirir.

MAVİ Sezgilerin rengi. İç dinginliği, sevgi, huzur, sakinlik ve barış duygularını pekiştirir.

KIRMIZI Canlandırıcı etkisi var. Motivasyonu, enerji, coşku ve yaşama sevincini, sıcaklık ve aşk duygularını, kan basıncını ve vücut ısısını harekete geçirir.

YEŞİL Güvenin rengi. Paylaşma, cömertlik, huzur, istikrar, sakinlik, zihinsel ve duygusal benlikte etkin.

KAHVERENGİ Ağırbaşlılık, önderlik rengi. Eğitim, öğretim, kültür, sanat, emin olma ve sağlamlık duygularını pekiştirir.

LACİVERT Uyum ve başarı rengi. Sakin ve dingin olma duygularını pekiştirir.

PEMBE Duygunun ve saf sevginin rengi. Hayallerin, korunma duygusunun pekişmesinde etkin.

MOR Ruhsal dünyanın rengi. Asilliği, dengeyi, kendine güveni, sakinleştirici ve dinlendirici duyguları pekiştirir.

SARI Akıl ve zeka rengi. Umut, ilham ve yöneticilik duygularını pekiştirir.

SİYAH Güç ve bireysellik rengi. Tutku, hırs, inat ve muhalefet duygularında etkin.

Evde siyahtan kaçın

Renkler doğru kullanıldıklarında hayatımızı olumlu yönde etkiliyor. Işık Kırgız bir renge uzun süre bağlı kalınmaması gerektiği konusunda uyarıda bulunuyor. Örneğin sürekli mavi kullanıldığında kendinizi tembelleşmiş, durgun hissetmeye başlayacağınızı, sürekli kırmızı kullanmanın da agresif bir ruh haline sahip olmanıza sebep olacağını söylüyor. Ama bu çok sevdiğiniz bir renkten uzun süre mahrum kalacağınız anlamına gelmiyor. Örneğin, maviyi çok seviyorsanız bunu turuncuyla dengeleyebilirsiniz. Mavi tonlarındaki kıyafetinizle birlikte turuncu aksesuar kullanmak gibi...

Kırgız, yatak odasının da baştan sona siyah ve kırmızı renklerle dekore edilmemesi gerektiği konusunda uyarıda bulunuyor. Çünkü bu renkler bir süre sonra ruh dengenizi bozuyor ve depresif bir ruh haline sahip olmanıza neden oluyor.

HUZUR PASTEL TONLARDA
Kırgız, siyah ve kırmızıyı sevenlerin bu renkleri biblo, abajur, tablo gibi objelerde kullanmalarının daha doğru olacağını söylüyor. Evlerin duvarlarında, mobilyalarda ya da genel dekorasyonunda tercih edilmesi gereken renklerin başında ise daha çok dinginliği ve huzuru hatırlatan lila, mavi, yeşil ve pembe geliyor.

RENKLERİN İNSANLAR ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ

KIRMIZI: Motivasyonun,teşviğin,aktivitenin ve ihtirasın sembolüdür.Aşk, onun komutunda güçlenir.Yeni bir başlangıç,yeni bir yaşama sevinci ve yeni bir sevginin anahtarıdır.Enercisi cok kuvvetlidir.insanda sıcaklık,heyecan ve bir an evvel harekete geçme isteği verir.Felclilerin tedavisinde ağırlıklı olarak kırmızı rengin kullanılması da kırmızının bu potansiyelini açıkca ortaya koyar.Tamamlayıcı rengi Turkuaz dır.

 

 

 

 

TURUNCU:Kırmızı gibi dışa dönük ve tamamlayıcı bir renkdir.pozitif açıdan kırmızıdan daima daha yapıcıdır.Sağlık,canlılık,heyecan belirgin katkılarıdır.İletişim,atılım ve haraket bu renkle sağlanır.Tamamlayıcı renği Mavi dir.

 

SARI: Kozmik gücü olan sarı,Güneş e en çok benzeyen renk oluşu ile insana umut duygusu verir.Parlak,neşeli ve heyecen yüklü bir güce sahiptir..HIRS ve iddiayı simgelerken özğürlüğe en düşkün renktir.Açık görüşlülüğü ve ilhamı simgeler.Parlak bir renk oluşu ifade,bilgiyi ve bilgeliği ön plana çıkarır.Entellektüel bir bakış ve yöneticilik duyguları ile de iç içe yaşar.Zekayı öne geçirir,mantığı simgeler.Tamamlayıcı rengi MOR dur.

YEŞİL:  Paylaşmanın,uyumun,cömertliğin,iş birlikteliğinin sembolüdür..Sinirlerin yatışmasında,kendine hakimiyette güçlü bir potansiyeldir.İnsana güven,huzur ve istkrar aşılar.İnsanın doğru kararlare alabilmesi için zihinsel benliğinde,uygun bir ortam yaratır.

MAVİ:  derin ruh dünyasını ve sonsuzluğu ifade ederken, sakinliği,güven ve sadakat duygusunu sembolize eder.Yeteneğin,güzelliğin,barışın,sevginin,şifanın ve görev bilincinin rengidir.Mavi tedavi edicidir.Onur ve gurur yükler.Mavinin sakinleştirici ve dinlendirici özelliği vardır.Tamamlayıcı rengi Turuncu dur.

ref: habertürk gazetesi 1-12-2009 

 

MDF Nedir?

MDF; Termomekanik olarak odun veya diğer lignoselüozik hammaddelerden elde edilen liflerin, sentetik yapıştırıcı ilavesiyle belirli bir rutubet derecesine kadar kurutulduktan sonra,oluşturulan levha taslağının sıcaklık ve basınç altında preslenmesiyle elde edilen bir üründür.

MDF'nin her noktasında mikron inceliğinde liflerin eşit dağılması ve çok yoğun bulunuşu levhanın her iki yüzünün,olduğu kadar, kenarlarının da makinayla herhangi bir kırılma olmaksızın ya da malzeme parçacıkları,arasında boşluklar ortaya çıkmaksızın oval ,düz,veya şekilli işlenmesine imkan sağlamaktadır. MDF bu sayede masa tablaları,kaliteli ve sağlıklı ,gösterişli ev mobilyaları,kapı panelleri, kenarları pahalı veya profil yüzeyli çekmece alınları gibi parçaların üretilmesinde başarıyla kullanılabilmektedir. Son derece düzgün ve homojen bir yüzeye sahip olan MDF gerek boyamada, gerekse dekoratif folyo veya ahşap kaplamada çok iyi bir taban oluşturur.

Düzgün kalınlığı,kesim yerlerinin dahi su geçirmeye dirençli olması, makina ile işlenmeye elverişli olması ve sağlamlığı, MDF'nin her türlü ev mobilya ve  dekarasyon,mutfak,banyo mobilyası,çekmece yanları,ayna çerçeveleri ve pervazlar gibi uygulamalar icin masif ahşaba alternatif olarak kullanılabilmesine olanak sağlar.

 

SuntaLam Nedir? - Suntalam Nasıl Yapılır?

Vasıfsız, ince çaplı odunların hammadde olarak kullanıldığı,ahşap plakadır. Odunlar, yongalama makinelerinde küçük parçalara bölünür. Kurutma fırınında belli bir nem oranına indirilir ve eleme işleminden sonra, tutkalla karıştırılır. Alt, orta ve üst olmak üzere, tabakalar halinde serilir. Belirli bir sıcaklık ve basınç altında preslenen malzeme, tutkalın reaksiyona girmesi ile, ‘masif’ bir malzeme haline gelir. Daha sonra zımparalanan levhalar,bekletildikten sonra, tüketime sunulur.

suntalam nedir nasıl yapılı

  SuntaLAm, sunta levha üzerine, teknolojik emprenye makineleriyle melamin reçinesi ve tutkal emdirilerek levha haline getirilerek dekor kağıdının kaplanmasıyla elde edilir.

 Ucuz fabrikasyon mobilya ve mutfak dolabı üretiminde bir alternatif olarak ortaya çıkmıştır..yapıştırabilme özelliği olmadığı için vidalama yöntemi ile birbirine tutturulur..çizilmelerde tamiri mümkün değildir..kesim yerlerinde,izalasyon yapılsa bile suya dayanıklılık yoktur..görünen kesim yerlerine aynı renkde ütüyle veya cumba makineleri ile pvc veya kendinden yapışkanlı ince bant yapıştırılarak mutfak mobilyası ,ev mobilyaları üretiminde kullanılmaktadır..

  

pistonlu menteşenin montajı 

samet menteşeye piston montajı

mdf el yapımı gardrop kurulumu

samet menteşe montajı